Ismét lekvár és ismét hozzáadott cukor nélkül.
Édesapám Komárvárosban született - most Zalakomár a település neve - gyermekként sok nyarat töltöttem ezért Zalában. Az előkertben akkora kék és rózsaszín hortenzia bokrok voltak, hogy olyan nagyokat azóta sem láttam.
A munka folyamatos volt a családban, hisz gyakorlatilag önellátó gazdaság működött mindamellett, hogy a férfiak munkahelyen dolgoztak is, Nagyapám akkor még kisiparosként, fűrészgéppel. A ház körül baromfiudvar, disznók, szarvasmarha és ló; konyhakert gyümölcsössel; a ház végében krumpliföld. A település másik végében kukoricatábla; a közeli "hegyen" szőlő zöldségessel és gyümölcsössel, présházzal.
Még mindig a Nagymamám által fosztott liba pelyhéből készült párnákat használjuk.
A kredencben békésen megfért egymás mellett a kétkilós kenyér és az üveg pálinka; a pincében a bor, gyerekeknek málnaszörp és szóda.
A kamra hűvöse fonott szakajtóban házitojást rejtett, a gerendákra fellógatva a disznóvágások kolbászai, sonkái lógtak, óriási bödönben zsír. A stelázsin befőttek és lekvárok, savanyúság állt katonás rendben.
Egy-egy tálca sütemény mindig volt; nem illett úgy fogadni a beeső vendéget, hogy ne tudták volna megkínálni.
Természetes volt, hogy mindenki dolgozott. Én az udvart sepertem és jártunk kapálni; dolgoztunk a szőlőben - saraboltunk, kaccsoltunk, hónaljaztunk.
A nagy munkák alkalmával - disznóvágás, szüret, aratás - pedig mindig kalákába verődött a rokonság, szomszédság - mindenki segítette a másikat.
Nyár végén a fatüzeléses üstben főtt a szilvalekvár; ez akkora volt, hogy csak két ember tudta megemelni, a fakanál pedig valami rettentően nagy.
Tehát szilvalekvár, hagyományosan főzve, hozzáadott cukor nélkül.
Nekünk már nincs üstünk, így marad a jól bevált rozsdamentes lekvárfőző fazék, melybe egyszerre max. 4 kg gyümölcs fér.
Megmostam a szilvákat és kimagoztam; minden egyes szemet megvizsgáltam, hogy biztosan lakómentes legyen; csak a hibátlan szemek jelentkezhettek lekvárfőzésre.
A fazék háromnegyedig megtelt a szemekkel, és elkezdődött a főzés.
Az egyes állapotokat külön fotóztam.
15 perc múlva
két óra múlva
három óra múlva
négy óra múlva
négy és fél óra múlva kész lett
Érdemes megnézni a fazék tartalmának csökkenését! Összesen 750 ml lekvár lett a két üveggel, négy és fél óra főzés (5-10 percenként keverni kellett) után, tisztán mérve 3 kg szilvából; volt vele munka rendesen, de megérte - sűrített nyár.
csodálatos.... !!!!! <3 emlékszel régen hogy csináltam..?? oké, nem egészen cukor nélkül 10 kg szilva alá egy nagy fazékba 1 dl ecet,tetejére 1 kg cukor, TILOS keverni.. fel takarék-takarékjára.. és lehet menni aludni...8 óra múlva felére esik... de utána ha egyszer is megkevered, már végig keverni kell .. a kedvelt sűrűség.. mindenkire rá van bízva...
VálaszTörlésKöszönöm - ezt végig keverni kell, de megérte - olyan, igazi :)
TörlésÉ ebbe se ecet, se cukor nem kell? Éva
VálaszTörlésKedves Éva! Én csak magoztam és főztem és kavartam és főztem és kavartam és főztem.
TörlésMa ismét elolvastam a bejegyzésedet, mert akár én is írhattam volna. Nálunk is így zajlott az élet gyerekkoromban. Mostanság - lehet, hogy a korom miatt - egyre többet gondolok vissza. És nekem is vannak otthonról hozott pehely takaróim és párnáim. Télen nem is tudok más takaró alatt aludni. Köszönöm a bejegyzésedet. Üdvözöllek. Éva
VálaszTörlésKedves Éva! Nagyon örülök, hogy emlékeket idéztem Neked! Nem szabad elfeledni a gyökereket, hálával tartozunk értük. Ági
TörlésKedves Muskátli Büfé !
VálaszTörlésTudom, hogy már 2013. augusztus van, de hála az Égieknek
idén is van szilva és a Te recepted szerint főzöm holnap
a lekvárt........., majd megírom milyen lett.....és köszönöm, a gyermekkori visszaemlékezést, remélem sokunk
örömére.............:-) Üdv. Magdi
Kedves Magdi, köszönöm a bizalmat - bízom benne, hogy sikerülni fog! Sok sikert és várom a beszámolót! Ági
Törlés